Olsztynek-Gietrzwałd-Grunwald

Wyluzowany

06.05.2017 r. dzieci z parafii Bożego Ciała na Kamionku, również uczniowie z naszej szkoły brali udział w wycieczce. Pierwszym etapem było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Skansen w Olsztynku zajmuje około 100 ha, znajduje się tu 68 obiektów architektonicznych (13 przeniesionych z Królewca) oraz ekspozycje rzadkich  gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia. Wśród obiektów muzealnych znajdują się chałupy z Powiśla, Warmii, Mazur, Sambii i Małej Litwy. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pani przewodnik, która opowiadała o życiu ludzi w XVIII, XIX i XX wieku. Poznawały meble sprzęty i urządzenia, jakimi ludzie posługiwali się w tamtym okresie. Wiele radości sprawiła dzieciom obecność zwierząt na terenie skansenu. W dalszą drogę udały się do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Poznały historię objawień Matki Bożej, modliły się przed Jej obrazem, szły Drogą Krzyżową, której stacje są wokół Sanktuarium. Ostatnim etapem wycieczki były pola Grunwaldu. Tam przewodnik przedstawił dzieciom historię bitwy pod Grunwaldem. Uczniowie zwiedzili Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku i obejrzeli fragment filmu pt. "Krzyżacy". Był też grill, później wspólny odpoczynek i oczywiście czas na zakupienie pamiątek.

Joanna Gąska